تدوین حریم جدید متروی پایتخت

گفتگو ها و مقالات تدوین حریم جدید متروی پایتخت

تدوین حریم جدید متروی پایتخت

3,137
1399/10/08

گفتگو با مهندس علی امام، مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)

تهیه کننده: هیات تحریریه
ESTABLISHMENT OF THE NEW BOUNDARY OF TEHRAN METRO LINES
INTERVIEW WITH CIVIL ENGINEER ALI EMAM, MANAGING DIRECTOR OF TEHRAN METRO GROUP
Prepared by: Board of Editors

هدف انجام مطالعات تدوین حریم جدید برای خطوط متروی تهران چیست؟ 

در تلاشیم یک حریم فنی و منعطف برای متروي پایتخت تدوین کرده و نتیجه آن را در سایت شهرداری تهران بارگاری کنیم تا استعلام‌ها با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود . در این مطالعات دستورا لعمل حریم خطوط مترو در شهر تهران بازنگری می شود.

احداث خطوط مترو چه اثراتی بر محیط پیرامونی آن دارد؟ 
 
  مترو یک سازه مهم زیرزمینی است که ساخت آن تبعاتی را برای محیط پیرامونی آن ایجاد می‌کند.
 همچنین محیط پیرامونی مترو نیز اثرات متقابلی بر این سازه زیرزمینی دارد.
 این اثرپذیری نه تنها شرایط حال حاضر را شامل می شود بلکه اجزای مختلف مترو شامل ایستگاه‌ها، ورودی‌ها، تونل، سامانه‌های تهویه، پله‌های فرار اضطراری و مواردی از این قبیل از تمام اجزاء شهر در آینده متاثر هستند و بر آنها نیز اثر مى گذارند.
آیا نظام مشخصی برای ساخت و ساز پیرامون خطوط مترو ضرورت دارد؟
 یک سازماندهی و نظام مشخص برای هر نوع ساخت و ساز در پیرامون مترو باید وجود داشته باشد. هرچند که این موضوع به عنوان یکی از الزامات ساخت مترو از گذشته وجود داشته، اما دستورالعمل فعلی کفایت لازم را نداشت و در برخی از موارد که امکان سختگیری یا برخورد آسان‌تر وجود داشت، دستورالعمل موجود دست ما را بسته بود.
 این موضوع اجازه نمی‌داد که در ساخت سازه‌های پیرامون مترو با شهروندان تعاملی مناسب‌تر داشته باشیم؛ همچنین هزینه‌های زیادی به شرکت مترو وارد می شد و به دلیل این که حدود ۲۵ سال از تدوین دستورالعمل موجود گذشته بود، پاسخگوی شرایط فعلی نبود.

محتوای مطالعات تدوین حریم جدید خطوط متروی تهران چیست؟

 مطالعات حریم و سازه‌های جانبی مترو در پایتخت باز نگری می شوند. با انتخاب مشاور مطالعاتی، این موضوع با بررسی شرایط ژئوتکنیک شهر تهران در نقاط مختلف و نیز ویژگی‌های هر خط مترو به صورت جداگانه برای هر بخش انجام و یک حریم فنی و منعطف تدوین می‌شود.
مزایای تدوین حریم جدید خطوط متروی تهران کدامند؟
 در حال حاضر برای هر نوع ساخت و ساز در هر نقطه از شهر تهران به صورت روزانه از شرکت مترو استعلام‌های زیادی صورت می‌گیرد. بدون شک این امر حجم گسترده‌ای از استعلام‌ها را برای مردم ایجاد کرده و چالش‌ها و محدودیت‌های خاصی نیز در این خصوص برای شرکت مترو به وجود آمده است. لذا تمام تلاش ما تسریع روند انجام این طرح مطالعاتی و تدوین حریم جدید متروی شهر تهران است.

 نتیجه این مطالعه بر روی سامانه شهرداری تهران بارگزاری شده و شهروندان برای ساخت و ساز در هر نقطه از شهر تهران نیازی به مراجعه به شرکت مترو و استعلام ندارند. این سامانه به ما کمک می کند که در صورت وجود هر نوع مشکل فنی در آینده، راه‌حلی برای آن اندیشیده شده و سرعت رفع نقایص احتمالی نیز افزایش یابد.  

 
امتیازدهی:

دیدگاه‌ها